
Układ hydrauliczny koparki pełni zasadniczą funkcję, dzięki której możliwe jest poruszanie pojazdem, znoszenie bardzo dużych obciążeń i bardzo intensywna praca maszyny. Większość pojazdów pracujących na budowie działa nieprzerwanie przez nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia - nierzadko na dwóch zmianach. W przypadku koparek, pompy hydrauliczne zapewniają zdolność znoszenia bardzo wysokich obciążeń. Jakie są zasady działania podzespołów maszyn takich, jak koparki hydrauliczne? Sprawdzamy!
Jak działa układ hydrauliczny koparki?
Pompy hydrauliczne są jednymi z niezbędnych elementów, dzięki którym układ hydrauliczny w koparkach, ale też innych maszynach budowlanych funkcjonuje bez zarzutu. Działanie układów hydraulicznych opiera się na wykorzystaniu energii, która gromadzona jest w cieczy. Najczęściej do tego rodzaju płynów zalicza się profesjonalne oleje hydrauliczne. Olej może krążyć po całym układzie dzięki specjalnemu systemowi zaworów. To właśnie do nich pompy hydrauliczne kierują ciecze, a zawory kierują je następnie bezpośrednio do odbiorników. Odbiornikiem nazywany jest natomiast silnik hydrauliczny lub siłownik. Układ hydrauliczny koparki budowlanej to również zbiornik na olej i zasilanie pompy hydraulicznej, które jest niezbędne do tego, by cały układ miał szansę pracować. W przypadku maszyn budowlanych pompa hydrauliczna zasilana jest przez silnik spalinowy.
Pompa hydrauliczna - dlaczego jest tak ważna?
Tak, jak organizm człowieka nie jest w stanie funkcjonować bez serca, które pompuje krew po krwioobiegu, tak w przypadku koparki, podobną funkcję pełni właśnie pompa hydrauliczna. To właśnie ten element opisywanego podzespołu zapewnia odpowiednie ciśnienie, dzięki któremu olej hydrauliczny krąży po całym układzie. Większość koparek budowlanych jest wyposażona w nieskomplikowane pompy łopatkowe, opcjonalnie pompy hydrauliczne zębate lub tłokowe Te ostatnie mają nieco bardziej skomplikowaną budowę i zasady działania. Ich tarcza w zależności od potrzeb zmienia kąt nachylenia, dzięki czemu można łatwiej skonfigurować jej pracę.
Koparki hydrauliczne - typy układów hydraulicznych w maszynach budowlanych
Nie wszystkie koparki hydrauliczne mają tak samo zbudowany układ hydrauliczny. Docelowe zastosowanie opisanego układu pozwala na realizację wszystkich prac budowlanych, do których koparka została stworzona. Siłowniki, których praca napędzana jest hydrauliką siłową sterują ustawieniami wszystkich elementów ruchomych koparki. W ich skład wchodzi np. ramię i łyżka. Co więcej, dzięki opisanym w tekście układom możliwe jest również sterowanie zawieszeniem, innymi systemami pomocniczymi, obracanie nadwozia i ogólnie - przemieszczanie się koparki.
Jeżeli układ hydrauliczny koparki ulegnie awarii, niezbędna jest pilna wymiana części. W naszej ofercie znajdziesz części do maszyn budowlanych, w tym pompy hydrauliczne różnych typów do wielu popularnych marek koparek budowlanych (np. pompa hydrauliczna CAT itp.).